HTML, CSS I Inne
Lekcja 16: Standardy WWW i sprawdzanie poprawności
W3C jest skrótem od World Wide Web Consortium, co jest niepodległą organizacją która zarządza standardem kodów w internecie (np. HTML, CSS, XML oraz inne). Microsoft, The Mozilla Foundation oraz inne są częścią W3C i zgadzają się co do przyszłego rozwoju standardów.
Jeżeli już trochę pracowałeś przy tworzeniu stron internetowych, prawdopodobnie wiesz już że mogą istnieć wielkie różnice w sposobie prezentacji strony zależnie od przeglądarki. Bardzo frustrujące i czaso chłonne może być rozwiązywanie problemów związanych właśnie z tymi różnicami powstałymi w zależności jakiej przeglądarki używasz. Na przykład Mozilli, Internet Explorera, Opery lub całkiem innej przeglądarki.
Idea standardów pozwoli ułatwić pracę z technologiami internetowymi. To oznacza że obserwując standardy, programista internetowy zdaje sobie sprawę z odpowiedniego zachowania się jego stron nie zależnie od platformy na której pracuje użytkownik. Tak więc sugerujemy abyś sprawdził zgodność swojego kodu CSS ze standardem powszechnie stosowanym w internecie.
Walidator CSS
Aby ułatwić obserwację standardów CSS, W3C stworzyło tak zwany walidator który czyta twój arkusz stylów i zwraca listę ostrzeżeń oraz błędów związany z twoim kodem CSS.
Aby ułatwić ci walidację arkusza stylów, możesz zrobić to prosto z tej strony. Po prostu zamień adres URL poniżej na adres twojego arkusza stylów i kliknij na przycisk. Zostaniesz poinformowany przez stronę W3C o wszystkich znalezionych błędach.
Jeżeli walidator nie znajdzie błędów; pokaże się ten obrazek, który możesz umieścić na swojej stronie aby pokazać innym że twój kod jest zgodny ze standardami:
Poprawny CSS!
Dodatkowy walidator możesz znaleść pod tym adresem: http://jigsaw.w3.org/css-validator/
Offline